Sečská přehrada

Největší přehradní nádrží v Železných horách je právě vodní nádrž Seč. Vybudována byla v letech 1925-34 a jejím účelem je zejména ochrana proti povodním a výroba elektrické energie, ale slouží také jako významné rekreační středisko celého Chrudimska a přilehlých oblastí – v létě se zde vystřídá až 50 tisíc rekreantů.

Zděná přehradní žulová hráz je 42 m vysoká a 165 metrů dlouhá. Objem nádrže činí přes 22 miliónů metrů krychlových a zadržovaná voda vytváří 7 km dlouhé jezero o ploše 220 hektarů v nadmořské výšce 490,5 m. Přehrada zatopila 4 mlýny, 4 pily, tírnu lnu, statek, hospodářskou budovu a 11 obytných domů. Kámen na stavbu se dopravoval lanovou dráhou z lomu pod Libkovem.

Energetická část byla přistavěna v letech 1941 – 1946. Přivaděč vody do vyrovnávací komory je z větší části zhotoven z dřevěných dýh, stažených prutovými ocelovými obručemi. Přivaděč má průměr 2000 mm a dlouhý je 1280 m. Elektrárna je umístěna pod vyrovnávací komorou, asi 1,2 km pod přehradou na levém břehu řeky Chrudimky. Je vybavena Francisovou turbinou. Elektrárna má výkon 3,04 MW

Vodní nádrž, jejíž hladinu zpestřuje také ostrov s lesíkem, je obklopena zalesněnými kopci, skalami se zříceninami hradů Oheb a Vidštejn, poli a loukami a přirozeně také velkým množstvím rekreačních objektů. V jedné ze skal je dokonce vybudován krátký tunel přivádějící silnici na korunu hráze.

V roce 1947 byla u osady Hořelec vybudována vyrovnávací nádrž Seč II, jejíž sypaná hráz je 10,6 m vysoká a 111 m dlouhá. Na její levou výpust je napojena malá vodní elektrárna o výkonu 60 kW. Kousek proti proudu od téměř 37 m vysoké vyrovnávací věže, ční nad řeku skaliska, mimo jiné také pověstí opředená Markova skála tvořená rulami ohebského krystalinika. V okolí vodní plochy je mnoho rekreačních zařízení a chat.

Hrad Oheb je situován na vrcholku skalnatého rulového výběžku nad sečskou údolní nádrží. Rulový masív zde převyšuje hladinu nádrže o 78 m. Jméno hrad dostal podle řeky, která zde mění směr toku prudkým ohybem téměř o 180 stupňů. Také řeka Chrudimka se podle tohoto pohybu dříve nazývala Ohebka.

Hrad je poprvé připomínán roku 1315, v první polovině 15. století byl v držení husitských hejtmanů, ve druhé se pak stal střediskem Trčků z Lípy. Trčkové v 60. a 70. letech 15. století nechali původní hradní objekty obehnat novým opevněním, jež mělo zabezpečit hrad proti dělostřelecké palbě.

Popudem ke stavbě bylo pravděpodobně zahájení války s uherským králem Matyášem (1469). Konec války (1475) stavbu přerušil, a když Trčkové získali nedaleký hrad Lichnici (1499), byl Oheb opuštěn a chátral. V roce 1533 se již uvádí, že hrad je pustý. Teprve ve 30. a 40. letech 19. století byly učiněny kroky ke zpřístupnění a zabezpečení zříceniny.

Z hradu se zachovaly zbytky zdiva hradeb, polozasypaný příkop, část vstupní brány, dvě půlkruhové dělové bašty a jedna menší bašta s neobvyklým půdorysem. V údolí pod hradem býval mlýn s několika domy, zvaný Podohbí. Kolem roku 1900 byla při mlýně zřízena těrna lnu. Dnes je toto údolí zatopeno vodou sečské přehrady.

Okolí hradu Oheb je vyhlášeno přírodní rezervací. Jedná se o suťový les s výskytem velkého počtu plžů a měkkýšů. Zřícenina hradu je přístupná a je odsud překrásný výhled na vodní plochu sečské přehrady a na ostrůvek.

Převzato z webu: Infocentrum Heřmanoměstecko

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyplňte prosím (ochrana proti spamu): * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.